U znanju je moć!
Izrada elaborata opravdanosti uvođenja novog zanimanja u Srednjoj školi Konjic
Izrada elaborata opravdanosti uvođenja novog zanimanja u Srednjoj školi Konjic

Izrada elaborata opravdanosti uvođenja novog zanimanja u Srednjoj školi Konjic

Izrada elaborata opravdanosti uvođenja novog zanimanja u Srednjoj školi Konjic

JU „Srednja škola“ Konjic je učesnik projekta „Moja Budućnost“  koji  implementira Fondacija Helvetas, koju je osnovala razvojna organizacija HELVETAS iz Švicarske. Cilj  ovog projekta je unaprijediti kvalitet saradnje privrede i stručne škole, približiti deficitarna stručna zanimanja mladima te omogućiti njihov lakši prelazak na tržište rada. U projekt su uključeni  Općina Konjic, Agencija za ekonomski razvoj Prvi korak d.o.o Konjic i privrednici s područje naše općine.

Za potrebe ovog projekta naša škola  je krenula sa izradom elaborata opravdanosti uvođenja novog zanimanja i to za četiri zanimanja:

  • vodoinstalater,
  • zavarivač,
  • galvanizer i
  • operater CNC mašina.

Izrada elaborata obuhvata:

analiza potrebe lokalne privrede za navedenim zanimanjima, evidencija nezaposlenih za navedena zanimanja, analiza interesa  učenika i roditelja za upis  za navedena zanimanja, opis i standard zanimanja te kadrovski i materijalni zahtjevi za  uvođenje navedenih zanimanja u  obrazovnu ustanovu. Poseban akcent biće stavljen na raspoloživost privrede za unapređenje saradnje sa školom putem promovisanja zanimanja, učešća u reviziji nastavnih programa, organizovanje praktične nastave u okviru stvarnih radnih situacija.

Ovim projektom škola provodi potpuno novi pristup  prilikom uvođenja  novih zanimanja, zasnovan na egzaktnim pokazateljima, a u cilju da naši učenici dobiju priliku za zaposlenje, nakon završetka srednjeg obrazovanja.