JU "Srednja škola" Konjic
Obrazovanje za mir

Projekt Obrazovanje za mir u našoj školi

Povodom Sedmice mira zvanično je predstavljen program mirovnog obrazovanja koji će se kroz saradnju ministarstava obrazovanja, škola i USAID-ovog projekta PRO-Budućnost realizirati po prvi put ove godine u više od 50 škola u Unsko-sanskom, Srednjobosanskom, Hercegovačko-neretvanskom i Kantonu Sarajevo.

Srednja škola Konjic je uzela učešće u ovom projektu koji će se provoditi  u školskoj 2020/2021. godini. U ovom projektu je uključeno 11 škola sa područja HNK.

Program Obrazovanje za mir  ima za cilj da učenici steknu vještine koje će im omogućiti savladavanje svakodnevnih izazova u komunikaciji i pronalazak svog puta ka učešću u mirovnom aktivizmu.

Program se sastoji od  devet radionica:

1. OBILJEŽAVANJE 21. SEPTEMBRA, MEĐUNARODNOG DANA MIRA

2. KULTURA MIRA

3. KOMUNIKACIJA, STEREOTIPI I PREDRASUDE

4. KREATIVNE RADIONICE NA ČASOVIMA LIKOVNE KULTURE I INFORMATIKE NA TEMU KULTURE MIRA I PROMOCIJE VAŽNOSTI MIRA

5. IDENTITET ZA POMIRENJE

6. PREDAVANJE I POSJET VJERSKIM OBJEKTIMA

7. TRANSFORMACIJA KONFLIKTA

8. ŽIVE BIBLIOTEKE / JAVNO GOVORENJE ŽRTAVA RATA i

9. ZAVRŠNA AKTIVNOST: ŠTO SMO NAUČILI O MIRU?

Radonice se održavaju jednom mjesečno. Zbog nepovoljne epidemiološke situacije prvo polugodište radionice su održavane online, preko Google učionice.

Učesnici u radionici su učenici koji su uključeni u Vijeće učenika, a voditelj programa je  profesor Sanjin Džajić.